Cukrzyca kotów

Szacuje się, że aż 1 na 200 kotów choruje na cukrzycę, więc jest to jedna z najczęściej diagnozowanych (po nadczynności tarczycy) chorób metabolicznych u tych zwierząt. W dodatku uważa się, że ilość chorych kotów wzrasta, prawdopodobnie ze względu na zwiększający się odsetek kotów otyłych oraz kotów starszych.

Prawidłowy metabolizm glukozy

Glukoza to cukier prosty i podstawowy surowiec energetyczny dla wszystkich komórek w organizmie. Pozyskiwana jest z węglowodanów podczas procesu trawienia pokarmu w jelicie, skąd transportowana jest dalej do krwi. 

Dzięki krwi glukoza rozprowadzana jest dalej do wszystkich narządów i tkanek, ale żeby mogła wniknąć do każdej z komórek organizmu potrzebny jest do tego specjalny hormon - insulina. Insulina jest wytwarzana przez swoiste komórki w trzustce, narządzie położonym w pobliżu jelit, który oprócz hormonów wytwarza także enzymy trawienne.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzycą nazywamy stan przewlekłej hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy we krwi) na skutek zaburzeń metabolicznych w organizmie (zaburzenia te mogą mieć różne pochodzenie).

Cukrzyca jest wywoływana przez:

  • Niedostateczne wydzielanie insuliny przez trzustkę (typ 1 cukrzycy u ludzi).
  • Zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę – stan ten wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki (typ 2 cukrzycy u ludzi, może przejść w cukrzycę typu 1; ten typ cukrzycy spotyka się u kotów najczęściej).

Na skutek tego:

  • Komórki nie mogą przyswajać wystarczającej ilości glukozy
  • Stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie

Czy wszystkie koty są podatne na zachorowanie na cukrzycę?

Cukrzycę rozpoznaje się u kotów wszystkich ras, w każdym wieku i obu płci.

Na cukrzycę zapadają najczęściej koty starsze, kastrowane samce oraz koty otyłe (otyłość jest czynnikiem, który szczególnie zwiększa ryzyko choroby u kotów).

Wśród kotów nie stwierdzono predylekcji rasowych, ale w Australii i Wielkiej Brytanii zaobserwowano wyższą zachorowalność na cukrzycę wśród kotów burmskich (inaczej: burmańskich).