Leczenie cukrzycy kotów

Każdy właściciel podejmując decyzję o leczeniu cukrzycy u swojego kota musi pamiętać o: przestrzeganiu ścisłej diety (często w początkowej fazie leczenia związanej z odchudzaniem, a potem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała), regularnym podawaniu insuliny (większość kotów jej potrzebuje) oraz urozmaiceniu życia zwierzęcia, aby skłonić go do większej aktywności fizycznej.

Czy cukrzycę można wyleczyć?

Niestety większość kotów choruje na cukrzycę do końca życia, przez co wymaga leczenia insuliną oraz regularnych kontroli u lekarza weterynarii. Zdarza się jednak, że u kotów dochodzi do remisji choroby i przy utrzymaniu ścisłego reżimu dietetycznego można u kota (przynajmniej na jakiś czas) odstawić insulinę.

Remisja kliniczna cukrzycy u kotów

Zdarza się, że u części kotów z cukrzycą po kilku tygodniach lub kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia insuliną ustaje zapotrzebowanie na jej podawanie. Zjawisko to nazywane jest remisją kliniczną cukrzycy.

U kotów podawanie insuliny i zredukowanie za wysokiego stężenia glukozy we krwi może sprawić, że pozostałe w trzustce wydzielające insulinę komórki, odzyskają swoją funkcję (przynajmniej na jakiś czas).

Czas, jaki upływa od momentu rozpoczęcia leczenia do momentu pojawienia się remisji klinicznej jest różny i zależny od tego jak szybko podjęto leczenie cukrzycy, ile działających komórek wytwarzających insulinę zostało w trzustce, czy kot jest odchudzany i czy leczona są choroba współistniejąca lub pierwotna (ta, która doprowadziła do pojawienia się cukrzycy). Może to być już po 2-3 tygodniach od podjęcia leczenia lub dopiero po kilku miesiącach.

Ważne jest, abyś pamiętał, że remisja nie oznacza całkowitego wyleczenia i Twój kot nadal wymaga kontroli lekarskich, odpowiedniej diety i trybu życia.

Cel leczenia cukrzycy u kotów

Celem leczenia cukrzycy u kotów jest przede wszystkim przywrócenie im normalnej jakości życia poprzez eliminację objawów choroby (nadmiernego pragnienia, nadmiernego oddawania moczu, zwiększonego łaknienia i postępującej utraty masy ciała). Jednocześnie u kota nie powinno dochodzić do epizodów hipoglikemii podczas podawania insuliny oraz innych powikłań cukrzycy.

Jednym z najpoważniejszych ostrych powikłań nieleczonej lub nienależycie kontrolowanej cukrzycy jest cukrzycowa kwasica ketonowa. Kwasica ketonowa to nagły, zagrażający życiu stan, który wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia (ludzie, u których dochodzi do takiego powikłania, objęci są leczeniem szpitalnym). O powikłaniach w przebiegu cukrzycy dowiedz się więcej w sekcji Stany nagłe.

Insulinoterapia u kotów minimalizuje również ryzyko pojawienia się przewlekłych powikłań cukrzycy takich jak neuropatia cukrzycowa.

Jak wygląda leczenie kota z cukrzycą?

Kluczową rolę w leczeniu kota z cukrzycą odgrywa ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i regularność w działaniach.