Cukrzycowa kwasica ketonowa u psów

Cukrzycowa kwasica ketonowa (DKA) to poważne powikłanie cukrzycy.

Kwasica ketonowa rozwija się w wyniku:

  • Utrzymującej się od dłuższego czasu i nieleczonej cukrzycy
  • Podawania zbyt niskiej dawki insuliny
  • Osłabienia działania insuliny spowodowanego:otyłością, współistniejącą chorobą lub przez niektóre leki.

Co wywołuje cukrzycową kwasicę ketonową?

W sytuacji, gdy w organizmie brakuje insuliny,komórki, które nie mogą wykorzystać glukozy jako źródła energii zaczynają spalać tłuszcze.

W wyniku spalania tłuszczu powstają substancje nazywane ciałami ketonowymi (ketonami). Ketony przechodzą do krwi, zaczynają krążyć po organizmie i dochodzi do pojawienia się objawów cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA) – braku apetytu, wymiotów i apatii.

Rozpoznawanie

Rozpoznanie występującej DKA stawia się na podstawie wywiadu i badania klinicznego oraz stwierdzenia obecności ciał ketonowych w moczu, a czasem także we krwi.

W celu uzyskania dalszych informacji zapoznaj się z sekcją Kontrola moczu.

Leczenie

DKA to stan nagły i poważne powikłanie w cukrzycy, dlatego leczenie powinno zostać podjęte tak szybko jak to tylko możliwe. Taki stan jest też wskazaniem do hospitalizacji psa.

W celu ustabilizowania psa lekarz weterynarii rozpocznie dożylną płynoterapię, poda insulinę oraz zacznie leczyć współistniejące zaburzenia (np. zakażenia na terenie jamy ustnej, układu moczowego itp.), aby po osiągnięciu stabilizacji i określeniu właściwej dawki insuliny, dalsza terapia mogła być prowadzona już w domu.
Mężczyzna i pies