Diety lecznicze

Dieta psa z cukrzycą jest bardzo specyficzna, co sprawia, że trudno jest samodzielnie przygotowywać ją codziennie w domu. Na szczęście istnieją specjalistyczne karmy weterynaryjne, które są tak skomponowane by zaspokoić potrzeby żywieniowe psa z cukrzycą.
Lekarz weterynarii na pewno poleci Twojemu psu dietę najbardziej dla niego odpowiednią, wyliczy dzienną porcję pokarmu oraz wyznaczy pory karmienia w ciągu dnia.

Pamiętaj też, żeby Twój pies miał stały dostęp do źródła świeżej wody.

Na co zwrócić uwagę

  1. Czy pies będzie jadł karmę?
    Niektóre psy są wybredne i zdarza się, że nie chcą jeść gotowej niskotłuszczowej i bogatej we włókno pokarmowe karmy. Jednym ze sposobów przekonania psa do nowego jedzenia jest mieszanie go z tym, które jadł do tej pory i stopniowe zmienianie proporcji na korzyść nowej karmy, aż w końcu posiłek będzie się składał w 100% z nowej diety. Można też spróbować ułożyć zbilansowaną dietę „domową” dla cukrzyka, choć jest to dużo trudniejsze i wymaga konsultacji z lekarzem i dietetykiem weterynaryjnym. Stosowanie „domowego” jedzenia może też wymagać podawania wyższych dawek insuliny niż przy diecie gotowej.
  2. Czy Twój pies ma niedowagę?
    W takim przypadku dieta o wysokiej zawartości włókna pokarmowego jest niewłaściwa, bo może powodować dalszą utratę masy ciała. Lekarz powinien zalecić wtedy inną dietę, która będzie stosowana do momentu uzyskania przez psa prawidłowej wagi.
Mężczyzna i pies.