Rozpoznawanie cukrzycy psów

Jeśli na podstawie objawów, które wykazuje Twój pies podejrzewasz, że może być on chory na cukrzycę, powinieneś jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Tylko lekarz na podstawie wywiadu, badania klinicznego i badań dodatkowych jest w stanie potwierdzić diagnozę i rozpocząć prawidłowe leczenie. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka jest niezmiernie istotna – istnieją bowiem inne choroby, które mogą dawać podobne objawy jak w przebiegu cukrzycy.

Objawy cukrzycy

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeżeli zauważysz, że Twój pies:

  1. Pije dużo wody (polidypsja)
  2. Często oddaje mocz (poliuria)
  3. Jest ciągle głodny (polifagia)
  4. Schudł pomimo większego apetytu

Rozpoznawanie cukrzycy

Prawidłowe rozpoznanie choroby stawia się na podstawie wywiadu, badania klinicznego i badań dodatkowych (badanie krwi i moczu), które wykonywane są przez lekarza weterynarii. Ponieważ objawy towarzyszące cukrzycy mogą być też objawami innych chorób niezmiernie ważne jest aby pies został zbadany przez lekarza.

Badanie moczu

To jedno z podstawowych i niezmiernie ważnych w diagnostyce cukrzycy badań. Lekarz na pewno je zleci, aby potwierdzić czy jest w nim obecna glukoza (glukozuria/glikozuria) oraz czy ma miejsce zakażenie układu moczowego (występuje u większości psów na skutek obecności glukozy w moczu, która jest doskonałą pożywką dla bakterii). Przygotuj się, że próbkę do badania lekarz pobierze przez nakłucie pęcherza moczowego, bo tylko pobierając mocz w sposób jałowy można być pewnym wyniku badania bakteriologicznego.

Badanie krwi

To kolejne ważne badanie diagnostyczne. Lekarz pobiera krew przede wszystkim w celu oznaczenia stężenia glukozy we krwi, ale także by wykonać inne oznaczenia oceniające wydolność narządów wewnętrznych, które mogły zostać uszkodzone w przebiegu cukrzycy.

Jeżeli stężenie glukozy we krwi jest zdecydowanie wyższe od wartości prawidłowej oraz glukoza jest obecna w moczu oznacza to, że twój pies cierpi na cukrzycę. U psów z cukrzycą najczęściej trzustka nie produkuje (lub produkuje za mało) wystarczającej ilości insuliny (cukrzyca typu 1 u ludzi).

Badanie ogólne

Lekarz przeprowadzi także badanie ogólnego stanu zdrowia Twojego psa (by wykluczyć obecność innych chorób i/lub zakażeń.) Jest to bardzo ważne, gdyż zakażenia i niektóre choroby mogą być przeszkodą w leczeniu cukrzycy psów.

Mężczyzna i pies