Cukrzyca psów i kotów

Cukrzyca to grupa zaburzeń metabolicznych różnego pochodzenia, które skutkują przewlekłą hiperglikemią (przewlekłym podwyższeniem stężenia glukozy we krwi). Przewlekle występująca hiperglikemia jest spowodowana wadliwym działaniem insuliny lub jej brakiem. Nieleczona cukrzyca upośledza działanie wielu narządów wewnętrznych i w efekcie prowadzi do śmierci zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest aby zwierzę, u którego podejrzewamy chorobę jak najszybciej doprowadzić do lekarza weterynarii, bo rozpoznana cukrzyca może być skutecznie leczona poprzez regularne podawanie insuliny, przestrzeganie prawidłowej diety oraz odpowiednią aktywność fizyczną.

Ta strona przeznaczona jest dla właścicieli psów i kotów chorujących na cukrzycę. Zawiera istotne informacje o samej chorobie, porady dotyczące terapii insuliną oraz stosowania odpowiednich diet, które wspomagają leczenie cukrzycy u psów i kotów.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cukrzycy psów

Odpowiedzi na pytania dotyczące cukrzycy u psów, jej leczenia i stosowania insuliny.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cukrzycy kotów

Odpowiedzi na pytania dotyczące cukrzycy u kotów, jej leczenia i stosowania insuliny.

Remisja cukrzycy u kotów

W niektórych przypadkach cukrzycy kotów zdarza się, że z czasem można zaprzestać podawania insuliny. Warunkiem remisji choroby na dłuższy czas jest ustabilizowana dieta, której należy przestrzegać zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.