Każdy właściciel podejmując decyzję o leczeniu cukrzycy u swojego psa musi pamiętać na co dzień o trzech najważniejszych rzeczach: regularnym podawaniu insuliny, ścisłej diecie i właściwej aktywności fizycznej.
Niestety u większości psów cukrzyca jest chorobą, z którą pies żyje do końca życia (podobnie jak ludzie z ckrzycą typu 1).Dlatego nasz pies wymaga stałego leczenia insuliną i regularnych kontroli u lekarza weterynarii.
Podstawowym i głównym celem leczenia cukrzycy u psów jest poprawa jakości życia zwierzęcia. Dobrze leczony pies nie powinien mieć objawów choroby (nadmierne pragnienie, nadmierne wydalanie moczu, nadmierny apetyt), epizodów hipoglikemii, a ilość powikłań powinna być minimalna.
Jednym z najpoważniejszych powikłań nieleczonej lub nienależycie kontrolowanej cukrzycy jest cukrzycowa kwasica ketonowa. Jest to stan nagły, zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia (ludzie, u których dojdzie do takiego powikłania , objęci są leczeniem szpitalnym). O powikłaniach w przebiegu cukrzycy dowiedz się więcej w sekcji Stany nagłe.
Kluczową rolę w leczeniu cukrzycy u psów odgrywa ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i regularność. Podstawowe elementy terapii to: