Wskazówki dotyczące leczenia cukrzycy

Na początku lekarz po wykonaniu niezbędnych badań (badanie kliniczne z wywiadem, badanie krwi, badanie moczu – ogólne i posiew, ewentualnie inne badania dodatkowe) ustali początkową dawkę insuliny dla Twojego psa oraz rozpocznie leczenie współistniejących schorzeń (np. bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego, które ma ok. 50-70% psów z cukrzycą w momencie podjęcia leczenia lub zapalenia przyzębia).
Zostaniesz także nauczony jak obchodzić się z insuliną, w jaki sposób wykonywać zastrzyki u psa oraz otrzymasz informację na temat diety, która u psa z cukrzycą różni się od tej, którą otrzymuje pies zdrowy.
Lekarz może też zaproponować hospitalizację, jeśli pies w momencie postawienia rozpoznania cukrzycy znajduje się w ciężkim stanie(np. cukrzyca powikłana kwasicą ketonową).

Rozpoczęcie leczenia insuliną

Dawka insuliny jest różna dla każdego chorego psa i zależy od wielu czynników, m.in. masy ciała i indywidualnego zapotrzebowania zwierzęcia.

Początkowa dawka insuliny jest obliczana na podstawie masy ciała Twojego psa. Przez pierwszych kilka dni leczenia lekarz weterynarii będzie:

  • Kontrolował reakcję organizmu na działanie podawanej insuliny - zapewne zostaniesz poproszony o sprawdzanie ile wody na dobę pije Twój pies i czy oddaje mniej moczu.
  • Sprawdzał podczas wizyt stężenie glukozy we krwi Twojego psa.
  • Badał mocz Twojego psa – czy nadal jest w nim obecna glukoza i/lub ciała ketonowe.

Powyższe informacje będą pomocne w korygowaniu dawki insuliny po to by móc ustalić dawkę właściwą dla Twojego psa. W celu uzyskania informacji na temat pobierania próbek moczu i krwi zobacz sekcję Monitorowanie leczenia.

W niektórych przypadkach dla ustalenia właściwej dawki insuliny może się okazać, że niezbędna jest hospitalizacja Twojego psa w celu wykonania krzywej cukrowej. Dowiedz się więcej z sekcji O krzywych cukrowych.

Insulina raz, czy dwa razy dziennie?

Częstotliwość podawania insuliny jest sprawą indywidualną dla każdego psa. Większość psów wymaga dwóch iniekcji insuliny w ciągu dnia, ale zdarza się, że cukrzycę można skutecznie kontrolować podając insulinę raz na dobę.

Kontynuacja-czyli insulinoterapia podtrzymująca

Postępuj zgodnie z ustalonym schematem

Lekarz weterynarii ustali pełny program leczenia dla Twojego psa. Będzie on obejmował:

  • Insulinoterapię
  • Stosowanie specjalistycznej diety
  • Program aktywności fizycznej
  • Wizyty i badania kontrolne
Pamiętaj, że pies z cukrzycą to pies, który wymaga leczenia do końca życia, dlatego tak ważny jest bliski kontakt z lekarzem i ścisłe stosowanie się do jego zaleceń. Lekarz Twojego psa na pewno zleci Ci wykonywanie regularnych badań krwi i moczu w celu kontroli przebiegu leczenia cukrzycy. Więcej szczegółów znajdziesz w sekcji Monitorowanie leczenia.