Nieketonowy hiperglikemiczny zespół hipermolalny (HHNK)

Nieketonowy hiperglikemiczny zespół hipermolalny (HHNK) jest rzadkim powikłaniem cukrzycy u psów. HHNK to stan bezpośredniego zagrożenia życia, a rokowanie w tym przypadku jest niestety złe.

Zespół HHNK charakteryzuje niezwykle wysokie stężenie glukozy we krwi, wysoki stopień odwodnienia przy jednoczesnym braku cech kwasicy ketonowej. W efekcie dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) i chory pies zapada w śpiączkę.

Rozpoznanie

Zanim dojdzie do rozwinięcia się zespołu HHNK u chorego widoczne są typowe objawy cukrzycy. Z czasem pies staje się coraz słabszy, apatyczny, przestaje jeść i mniej pije. W efekcie dochodzi do ciężkiego odwodnienia i ostatecznie pies zapada w śpiączkę.

Leczenie

Podstawą leczenia jest dożylne uzupełnianie płynów w celu likwidacji odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych oraz stopniowe obniżanie poziomu glukozy we krwi. Ze względu na bardzo ciężki stan pacjenta, pies powinien zostać poddany hospitalizacji i przebywać w szpitalu tak długo aż jego życie nie będzie zagrożone.

Rokowanie

Rokowanie w tym o przypadku jest bardzo złe.