Hipoglikemia u psów z leczoną cukrzycą

Hipoglikemia (inaczej niedocukrzenie) to stan, kiedy stężenie glukozy we krwi spada poniżej normy. Hipoglikemia jest jednym z powikłań leczonej insuliną cukrzycy.

Przyczyn hipoglikemii może być kilka:

 1. Pies otrzymał prawidłową dawkę insuliny, ale nie dostał właściwej ilości pokarmu, ponieważ nie chce jeść lub zwymiotował zjedzony posiłek lub ma biegunkę.
 2. Twój pies był znacznie bardziej aktywny fizycznie niż zazwyczaj – doprowadziło to do znacznie zwiększonego zapotrzebowania komórek na glukozę i w efekcie doszło do hipoglikemii.
 3. Twój pies przez przypadek otrzymał za wysoką dawkę insuliny.

Objawy hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi)

Hipoglikemia jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, stąd bardzo ważne jest abyś umiał rozpoznać jej objawy, które początkowo mogą być bardzo subtelne:

 • Zaniepokojenie psa.
 • Drżenie mięśni lub drgawki.
 • Nietypowe ruchy lub zachowanie – niektóre zwierzęta stają się bardzo spokojne i nie chcą jeść.
 • Śpiączka

Co należy zrobić

Zawarte poniżej informacje nie zastępują profesjonalnej porady lekarza weterynarii. W każdym przypadku podejrzenia lub stwierdzenia (w wyniku pomiaru poziomu glukozy we krwi) hipoglikemii należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jeśli obserwujesz którykolwiek z wymienionych objawów u swojego psa musisz działać szybko.

 1. Natychmiast podaj psu posiłek.
 2. Jeśli pies nie chce jeść podaj mu roztwór glukozy (lub w ostateczności użyj syropu z rozpuszczonego w wodzie cukru z buraków lub trzcinowego). Roztwór glukozy przygotowuje się z glukozy w proszku i wody z kranu. Pies powinien otrzymać 1g glukozy na 1kg masy ciała (1 łyżeczka od herbaty = 5g glukozy). Rozsądne jest przechowywanie w domu roztworu glukozy gotowego w każdej chwili do użycia.
 3. Upewnij się, że Twój pies jest na tyle przytomny, że może samodzielnie przełykać i zacznij ostrożnie podawać strzykawką roztwór glukozy do jamy ustnej (powinieneś być wcześniej zaopatrzony w czyste strzykawki o objętości 5ml, 10ml lub 20ml zależnie od wielkości psa).
 4. Jeżeli Twój pies nie może normalnie przełykać, wetrzyj mu glukozę w proszku w śluzówkę jamy ustnej (jeśli się uda to najlepiej pod językiem). UWAŻAJ ŻEBY NIE ZOSTAĆ POGRYZIONYM.
 5. Jeśli zauważysz poprawę, podaj psu niewielką ilość jedzenia, obserwuj go czy objawy nie powracają i jednocześnie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
 6. Jeżeli stan psa nadal się pogarsza (drżenia mięśni, utrata świadomości) lub masz jakiekolwiek wątpliwości natychmiast zawieź psa do lekarza weterynarii.
Mężczyzna i pies.