Zarówno dieta jak i poziom aktywności fizycznej kota mają kluczowe znaczenie w leczeniu cukrzycy nawet, jeśli dawka insuliny jest tak dobrana, żeby odpowiadała dziennemu zapotrzebowaniu organizmu na ten hormon.
Koty z cukrzycą muszą jeść regularnie i najlepiej jest, jeśli mają stały dostęp do pokarmu lub jedzą taką samą ilość pokarmu o tych samych porach każdego dnia.
Wszystkie koty z cukrzycą powinno karmić się dobrze zbilansowanym pokarmem według regularnego i logicznego schematu żywienia, tym bardziej, że dieta o odpowiednio dobranym składzie może ułatwiać remisję choroby. Koty otrzymujące insulinę jeden raz dziennie otrzymują zwykle posiłek zaraz przed porannym podaniem insuliny, a następnie ponownie wczesnym wieczorem. Koty otrzymujące insulinę dwa razy dziennie zwykle karmi się zaraz przed wykonaniem obydwu iniekcji.
Żywienie do woli może być korzystne i właściwe dla wielu kotów z cukrzycą. Jednak że, w przypadku tego sposobu żywienia kota ważne jest codzienne kontrolowanie ilości zjadanej karmy. Dowiedz się więcej o Dietach leczniczych.
W przypadku kotów otyłych korzystnie jest podawać im karmę o wysokiej zawartości białka, niskiej zawartości węglowodanów i możliwie wysokiej zawartości włókna pokarmowego, po to aby wspomóc ich odchudzanie. Należy zdecydowanie unikać pokarmów bogatych w cukry proste, a więc tych samodzielnie przygotowywanych przez właścicieli oraz podawania smakołyków. Dowiedz się więcej z sekcji: Otyłość.
U pozostałych kotów najlepszą kontrolę glikemii (stężenia glukozy we krwi) daje stosowanie karm o wysokiej zawartości białka i niskim poziomie węglowodanów.
W przypadku kotów z niedowagą (choć sytuacja taka zdarza się rzadko) lekarz weterynarii zaleci dietę, która pomoże kotu odzyskać prawidłową masę ciała.