Leczenie cukrzycy kotów

Na początku lekarz po wykonaniu niezbędnych badań (badanie kliniczne z wywiadem, badanie krwi, badanie moczu – ogólne i posiew, ewentualnie inne badania dodatkowe) ustali początkową dawkę insuliny dla Twojego kota oraz rozpocznie leczenie współistniejących schorzeń (np. zapalenia przyzębia lub bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego, które ma ok. 50-70% kotów z cukrzycą w momencie podjęcia leczenia). Zostaniesz także nauczony jak obchodzić się z insuliną, w jaki sposób wykonywać zastrzyki u kota oraz otrzymasz informację na temat diety, która jest niezmiernie istotną częścią leczenia.
Lekarz może też zaproponować hospitalizację, jeśli kot znajduje się w ciężkim stanie(np. cukrzyca powikłana kwasicą ketonową).

Rozpoczęcie leczenia insuliną

Dawka insuliny jest różna dla każdego chorego kota i zależy od wielu czynników, m.in. masy ciała i indywidualnego zapotrzebowania zwierzęcia.

Początkowa dawka insuliny jest obliczana w oparciu o poziom glukozy we krwi i masę ciała Twojego kota. Przez pierwszych kilka dni leczenia lekarz prawdopodobnie będzie:

  • Kontrolował reakcję organizmu na działanie podawanej insuliny - zapewne zostaniesz poproszony o sprawdzanie ile wody na dobę pije Twój kot i czy oddaje mniej moczu.
  • Sprawdzał podczas wizyt stężenie glukozy we krwi Twojego kota.
  • Badał mocz Twojego kota – czy nadal jest w nim obecna glukoza i/lub ciała ketonowe.

Powyższe informacje będą pomocne w korygowaniu dawki insuliny po to by móc ustalić dawkę właściwą dla Twojego kota. W celu uzyskania informacji na temat pobierania próbek moczu i krwi zobacz sekcję Monitorowanie leczenia.

W niektórych przypadkach dla ustalenia właściwej dawki insuliny może się okazać, że niezbędna jest hospitalizacja Twojego kota w celu wykonania krzywej cukrowej. Dowiedz się więcej z sekcji O krzywych cukrowych.

Kontynuacja-czyli insulinoterapia podtrzymująca

Schemat działania

Lekarz weterynarii ustali pełny program leczenia Twojego kota. Będzie on obejmował:

  • Insulinoterapię
  • Stosowanie specjalistycznej diety
  • Wizyty i badania kontrolne
Pamiętaj, że kot z cukrzycą to kot, który wymaga leczenia do końca życia, dlatego tak ważny jest bliski kontakt z lekarzem i ścisłe stosowanie się do jego zaleceń. Lekarz Twojego kota może poprosić Cię o wykonywanie regularnych badań krwi i moczu w celu kontroli przebiegu leczenia cukrzycy. Więcej szczegółów znajdziesz w sekcji Monitorowanie leczenia.
kot