Cukrzycowa kwasica ketonowa

Cukrzycowa kwasica ketonowa (DKA) to poważne powikłanie cukrzycy.

Kwasica ketonowa rozwija się w wyniku:

  • Utrzymującej się od dłuższego czasu i nieleczonej cukrzycy
  • Podawania zbyt niskiej dawki insuliny u kotów leczonych
  • Osłabienia działania insuliny spowodowanego: otyłością, współistniejącą chorobą lub przez niektóre leki

Co wywołuje DKA?

W sytuacji, gdy w organizmie brakuje insuliny, komórki, które nie mogą wykorzystać glukozy jako źródła energii zaczynają spalać tłuszcze.

W wyniku spalania tłuszczów powstają substancje nazywane ciałami ketonowymi (ketonami). Ketony przechodzą do krwi, zaczynają krążyć po organizmie i dochodzi do pojawienia się objawów cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA) – braku apetytu, wymiotów i apatii.

Rozpoznawanie

Rozpoznanie występującej DKA stawia się na podstawie wywiadu i badania klinicznego oraz stwierdzenia obecności ciał ketonowych w moczu, a czasem także we krwi.

W celu uzyskania dalszych informacji zapoznaj się z sekcją Kontrola moczu.

Leczenie

DKA to stan nagły, ostre i poważne powikłanie cukrzycy, dlatego leczenie powinno zostać podjęte tak szybko jak to jest tylko możliwe. Taki stan jest też wskazaniem do hospitalizacji kota.

W celu ustabilizowania Twojego kota lekarz rozpocznie dożylną płynoterapię, poda insulinę oraz zacznie leczyć współistniejące, często pierwotne do cukrzycy choroby (np. przewlekłe zapalenie trzustki), aby po osiągnięciu stabilizacji i określeniu właściwej dawki insuliny, dalsza terapia mogła być prowadzona już w domu.

kot