Otyłość u kotów z cukrzycą

Stabilizacja cukrzycy jest najskuteczniejsza u kotów o prawidłowej masie ciała.

U zwierząt z dużą nadwagą (otyłych) może występować zjawisko tzw. „insulinooporności”. To sytuacja, kiedy komórki organizmu stają się coraz mniej wrażliwe na insulinę. W związku z tym insulinoterapia staje się mniej skuteczna i wymagane jest podawanie coraz wyższych dawek insuliny.

Odchudzanie otyłego kota powinno przebiegać stopniowo poprzez ograniczenie spożycia kalorii (posiłek nie powinien zawierać ich więcej niż 75% zapotrzebowania bytowego) i kontrolowanie zmian w zapotrzebowaniu na insulinę. Zamiast jedynie ograniczać ilość zwykłej karmy, lepiej jest zastosować dietę o obniżonej zawartości kalorii. Zmniejszenie ilości dotychczas podawanej karmy powoduje bowiem zmniejszenie także ilości spożywanego przez zwierzę białka i witamin, co w skrajnych przypadkach może skutkować znacznymi ich niedoborami. Dieta odchudzająca dla kota z cukrzycą powinna charakteryzować się także wysoką zawartością łatwoprzyswajalnego białka, co pomaga zapobiegać stłuszczeniu wątroby lub powinna być suplementowana karnityną.

Odchudzanie kota z cukrzycą zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii, który ustali prawidłową dietę, dzienne zapotrzebowanie na pokarm oraz w razie potrzeby skoryguje dawkę insuliny.

powrót do sekcji Żywienie

kot