Rozpoznawanie cukrzycy u kotów

Jeśli na podstawie objawów, które ma Twój kot podejrzewasz, że może być on chory na cukrzycę, powinieneś jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Tylko lekarz na podstawie wywiadu, badania klinicznego i badań dodatkowych jest w stanie potwierdzić diagnozę i rozpocząć prawidłowe leczenie. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka jest niezmiernie istotna, ponieważ istnieją inne choroby, które mogą dawać podobne do cukrzycy objawy.

Objawy cukrzycy

Jeżeli którykolwiek z wymienionych poniżej objawów dotyczy twojego kota, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii:

  1. Pije dużo wody
  2. Często oddaje mocz
  3. Jest ciągle głodny
  4. Chudnie pomimo niezmienionego lub zwiększonego apetytu

Rozpoznawanie cukrzycy

Prawidłowe rozpoznanie choroby stawia się na podstawie wywiadu, badania klinicznego i badań dodatkowych (badanie krwi i moczu), które wykonywane są przez lekarza weterynarii. Ponieważ objawy towarzyszące cukrzycy mogą być też objawami innych chorób niezmiernie ważne jest, aby Twój kot został zbadany przez lekarza.

Badanie moczu

To jedno z podstawowych i niezmiernie ważnych w diagnostyce cukrzycy badań. Lekarz na pewno je zleci, aby potwierdzić czy jest w nim obecna glukoza (glukozuria/glikozuria) oraz czy ma miejsce zakażenie układu moczowego (występuje u większości kotów na skutek obecności glukozy w moczu, która jest doskonałą pożywką dla bakterii). Przygotuj się, że próbkę do badania lekarz pobierze przez nakłucie pęcherza moczowego, bo tylko pobierając mocz w sposób jałowy można być pewnym wyniku badania bakteriologicznego. U kota badanie moczu jest badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy.

Badanie krwi

To kolejne ważne badanie diagnostyczne. Lekarz pobiera krew przede wszystkim w celu oznaczenia stężenia glukozy we krwi, ale także by wykonać inne oznaczenia oceniające wydolność narządów wewnętrznych, które mogły zostać uszkodzone w przebiegu cukrzycy. U kota podwyższony poziom cukru we krwi nie zawsze oznacza, że zwierzę choruje na cukrzycę. U kotów istnieje bowiem zjawisko hiperglikemii postresowej, czyli dochodzi do znacznego podwyższenia poziomu glukozy we krwi pod wpływem stresu i nie ma to nic wspólnego z cukrzycą. Dlatego u kota tak ważne jest jednoczesne wykonanie badania moczu.

Jeżeli stężenie glukozy we krwi jest zdecydowanie wyższe od wartości prawidłowej oraz glukoza jest obecna w moczu oznacza to, że Twój kot cierpi na cukrzycę. Może to oznaczać, że trzustka Twojego kota nie produkuje wystarczającej ilości insuliny albo, że jego organizm stał się oporny na insulinę wytwarzaną przez trzustkę.

kot