Hipoglikemia u kotów z leczoną cukrzycą

Hipoglikemia (inaczej niedocukrzenie) to stan, kiedy stężenie glukozy we krwi spada poniżej normy. Hipoglikemia jest jednym z ostrych powikłań cukrzycy u kotów leczonych insuliną.

Przyczyn hipoglikemii może być kilka:

  1. Twój kot otrzymał prawidłową dawkę insuliny, ale nie dostał właściwej ilości pokarmu, ponieważ nie chce jeść lub zwymiotował zjedzony posiłek lub ma biegunkę.
  2. Twój kot był znacznie bardziej aktywny fizycznie niż zazwyczaj – doprowadziło to do znacznie zwiększonego zapotrzebowania komórek na glukozę i w efekcie doszło do hipoglikemii.
  3. Twój kot otrzymał za wysoką dawkę insuliny.

Objawy hipoglikemii (za niskiego poziomu cukru we krwi)

Hipoglikemia jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, stąd bardzo ważne jest abyś umiał rozpoznać jej objawy, które początkowo mogą być bardzo subtelne:

  • Zaniepokojenie
  • Drżenie mięśni lub drgawki
  • Nietypowe ruchy lub zachowanie – niektóre zwierzęta stają się bardzo spokojne i przestają jeść.
  • Śpiączka

Co należy zrobić

Zawarte poniżej informacje nie zastępują profesjonalnej porady lekarza weterynarii. W każdym przypadku podejrzenia lub stwierdzenia (w wyniku pomiaru poziomu glukozy we krwi) hipoglikemii należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jeśli obserwujesz którykolwiek z powyżej wymienionych objawów u swojego kota musisz działać szybko.

  1. Natychmiast podaj jedzenie.
  2. Jeśli kot nie chce jeść podaj mu roztwór glukozy. (lub w ostateczności użyj syropu z rozpuszczonego w wodzie cukru z buraków lub trzcinowego). Roztwór glukozy przygotowuje się z glukozy w proszku i wody z kranu. Kot powinien otrzymać 1g glukozy na 1kg masy ciała (w przybliżeniu 1 łyżeczka od herbaty na kota o masie ciała 4-5 kg). Dobrze jest przechowywać w domu roztwór glukozy gotowy w każdej chwili do użycia.
  3. Upewnij się, że Twój kot jest na tyle przytomny, że może samodzielnie przełykać i zacznij ostrożnie podawać strzykawką roztwór glukozy do jamy ustnej tak, aby nie zadławić kota (powinieneś być wcześniej zaopatrzony w czyste strzykawki o objętości 2ml lub 5ml).
  4. Jeżeli Twój kot nie może normalnie przełykać, wetrzyj mu glukozę w proszku w śluzówkę jamy ustnej (jeśli się uda to najlepiej pod językiem). UWAŻAJ ŻEBY NIE ZOSTAĆ POGRYZIONYM.
  5. Jeśli zauważysz poprawę, podaj kotu jedzenie i obserwuj go czy objawy nie powracają oraz jednocześnie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
  6. Jeżeli stan kota nadal się pogarsza (drżenia mięśni, utrata świadomości) lub masz jakiekolwiek wątpliwości natychmiast zawieź kota do lekarza weterynarii.
Kobieta z kotem